Současnost

Koncem roku 2022 ukončil svou dlouholetou působnost spolek, který se významným způsobem přičinil na záchraně Vítkova Hrádku. Od jara 2023 převzal správu kulturní památky Vítkův Hrádek jeho majitel, tedy obec Přední Výtoň.

Hledáte trasu, kudy na Vítkův Hrádek? Klikněte zde.


Zvyšujeme komfort

Wi-Fi
Ačkoliv se jedná o středověký hrad a jeho dobovost se snažíme přibližovat i nadále, dnešním návštěvníkům a často i nám pro zajištění provozu chyběly některé "moderní vymoženosti". Vzhledem k odlehlosti lokality a špatnému telefonnímu signálu v místě jistě uvítáte, že jsme hrad v létě 2023 vybavili Wi-Fi 5G zcela zdarma. 


WC

Dlouhé roky byly za dřevěnou zástěnou v předhradí k dispozici pouze dvě mobilní budky, ale nebyly to kouzelné budky.... však víte, které myslíme. Jejich úklid však značně pokulhával a zejména v horkém letním dni v plné sezóně byla návštěva této mobilní toalety více zkouškou odvahy než momentem úlevy. Kdo se při této vzpomínce také otřásl? Od jara 2023 v areálu máme v provozu nové zděné komfortní splachovací toalety, které nechala vybudovat obec Přední Výtoň. Využití toalet je zahrnuto v ceně vstupenky.


Cyklisté vítáni

Vítkův hrádek je oblíbeným cílem cyklistů. Kam ale bezpečně odložit kolo či koloběžku? Toto býval dlouhé roky problém, malý dřevěný stojan z prken byl nedostatečný svou kapacitou a ten velký kovový byl roky poškozen. Pamatujete? Právě pro cyklisty a jejich stroje jsme v sezóně 2023 připravili prostorné nové stojany u studny! Kapacita 25 míst. Zámky na kola jsou oproti vratné záloze k zapůjčení v Kase.


Vyhlídková plošina

Z vyhlídkové plošiny je možno shlédnout dvě třetiny Lipenského jezera, Šumavské vrcholy Smrčina (1338 m n. m.), Boubín (1362 m n. m.) a Bobík (1266 m n. m.), na východě pak  i kontury Novohradských horZa dobrého počasí nabízí pohled na majestátní masiv pohoří Alpy vzdálené více než 80 kilometrů. Na vrcholu plošiny se nacházíte ve výšce 1053 m n. m., k dispozici je nahoře také dalekohled na mince.

Konec životnosti plošiny
Plošinu nechal zhotovit bývalý nájemce hradu (spolek). Bohužel v posledních letech jejich nedostatečné péče plošina velmi zchátrala. Spolek místo oficiálních oprav a pravidelné údržby jednotlivá místa plošiny uzavíral, jako třeba pravou část vyhlídky směrem k Lipnu. Zátarasy k místu s nejkrásnějším výhledem na jezero byly poněkud hořkou tečkou po výšlapu nahoru. Vzpomínáte?

Po převzetí nemovitosti obcí zjara 2023 byl pečlivě zkoumán stav a bezpečnost celé plošiny. Na doporučení statika a dendrologa však muselo být záhy uzavřeno zadní dřevěné schodiště, což částečně komplikovalo sezónu 2023, protože vyhlídka byla přístupná pouze jednosměrně. Bylo jasno. Životnost dřevěné plošiny je u svého konce. Spolek byl opakovaně vyzýván obcí k odstranění konstrukcí, aby mohla být vystavěna nová a bezpečná vyhlídková plošina. Sezóna 2023 byla pak na žádost spolku předčasně ukončena, aby mohly započít stavební práce s rozebíráním a odstraněním nevyhovující plošiny, k čemuž ale dosud nedošlo. Situace se vystupňovala až k soudnímu sporu mezi oběma stranami. Soud v březnu 2024 rozhodl, že spolek je povinen konstrukce odstranit.


Místní mají výhodu v kapse

Dle rozhodnutí majitele - obce Přední Výtoň - mají místní občané vstup zcela zdarma. Pro získání volného vstupu se prosíme v Pokladně prokažte občanským průkazem či jiným dokladem trvalého bydliště. Tato výhoda platí pro obyvatele obce Přední Výtoň a míst do ní katastrálně spadajících. Bez dokladu o trvalém bydlišti nemusí být vstup zdarma umožněn.


Domácí mazlíčci vítáni

Do hradu můžou vstoupit i vaši čtyřnozí miláčci a to zdarma. Pro mazlíčky je v hradu připravena vždy na přístupném místě voda na osvěžení.
Prosíme, mějte svá zvířátka na vodítku, buďte připraveni na/a respektujte přítomnost dalších mazlíčků. 
Zároveň si vás dovolujeme upozornit, že za mazlíčka a jeho chování přebíráte plnou zodpovědnost. Nakonec prosíme, abyste po svých mazlíčcích pečlivě uklízeli - viz
Návštěvní řád.