.

Otázky & odpovědi

Co vás zajímá ohledně Vítkova Hrádku a báli jste se zeptat...
Vaše dotazy můžete posílat také prostřednictvím formuláře zde


1. Hrádek nebo Kámen?

Lze se setkat s oběma názvy, Vítkův Hrádek i Vítkův Kámen. Rozhodnutí o tom, který je "pravý" či "správný" je velmi těžké. V tomto rozhodování nám nepomůže ani němčina, která má taktéž dvě označení a to "Wittinghausen" (Vítkův Hrádek) a "Wittigstein/Wittigenstein" (Vítkův Kámen). Pravdou ovšem je, že Vítkův Kámen se jmenuje kopec, na kterém památka stojí. Lze tedy jednoduše rozlišit, že Kamenem je myšlen kopec a Hrádkem je myšlena stavba.


2. Nadmořská výška 1035 nebo 1053?

Nadmořská výška je svislá vzdálenost určitého místa na Zemi ke střední hladině některého moře. Hodnotou 1035 m n.m. (přesněji je to 1035,6 m) se pyšní vrchol kopce Vítkův Kámen. Na tomto kopci, na skalní vyvýšenině, stojí zřícenina hradu. Stojíc v nejvyšším patře vyhlídkové plošiny, budete se nacházet v 1053 m n.m. Pro úplnost doplňujeme, že některé starší prameny uvádí výšku kopce jako 1032 m n.m.


3. S pejsky nebo bez?

Často se návštěvníci dotazují, zda mohou do hradu vzít také svého pejska či jiného domácího mazlíčka? Odpověď je jednoduchá a stručná - ANO. Bližší informace najdete v Návštěvním řádu a také zde.


4. Mohu k hradu dojet autem či na motorce?

Vjezd motorových vozidel NENÍ POVOLEN (s výjimkou Zásobování či na povolení majitele/provozovatele). Nejbližší parkoviště se nachází cca 400 m od hradu. Více informací a mapku vč. GPS najdete zde. Z parkoviště se na hrad dostanete pěšky. Cesta je s mírnou opatrností sjízdná i pro bicykly, koloběžky či kočárky.


5. Dá se na hradě přespat?

V areálu hradu či přímo uvnitř hradu je možné jednorázově přespat pouze po přechozí domluvě s majitelem či provozovatelem.


6. Komu patří tento hrad?

Majitelem zříceniny je již od roku 1990 obec Přední Výtoň. Předtím byl hrad státní. Bližší informace o různých majitelích hradu napříč staletí podrobně popisujeme zde.


7. Proč je hrad zavřený a kdy se znovu otevře?

Aktuálně je hrad uzavřen z důvodu technické údržby - demontáž dosloužilé plošiny, vyklízecí práce, opravy vnitřního zdiva donjonu a další. Památka se znovu otevře po dokončení prací, v plánu je stihnout otevření v sezóně 2024. Bližší informace sdělí majitel památky - obec Přední Výtoň.