PVOS

PROTIVZDUŠNÁ OBRANA STÁTU V ČESKOSLOVENSKU (1950 - 1992)

Protivzdušná obrana státu je komplexní systém, jehož cílem je chránit území státu před útoky ze vzduchu. Zahrnuje strategické plánování, výzkum a nasazení technologií, které slouží k zachování národní bezpečnosti. V roce 1950 byla na Vítkově Hrádku vybudována pozorovatelna.

5. radiotechnická hláska vznikla v květnu 1956, o dva roky později byla nahrazena označením 316. radiotechnická hláska. Za dalších jedenáct let se z ní stala 532. radiotechnická hláska (vznikla 1. září 1969) a po osmi letech došlo ke změně na 532. radiotechnickou rotu.

Pozorovací hláska PH 211 - Svatý Tomáš byla součástí 53. radiotechnického praporu Třebotovice (VÚ 1738). Původně byla hláska umístěna přímo na hradě. Na vrcholu hradní věže byla dřevěná plošina a hláskaři tu měli tenkrát dokonce i jakýsi dřevěný přístřešek, který jim v té době sloužil i jako částečné zázemí. Na dobovém snímku z 50. - 60. let je vidět i triangulační konstrukce. Kvůli špatnému stavu zdiva a následnému zřícení schodiště se hláska přestěhovala v roce 1983 pouze do okopu před hrad, kde byl i TZK.

V roce 1989 se pak vybudoval nový, klasický kovový stožár (36 metrů + 6 metrů nový nástavec), který na svém místě stojí dodnes a nyní slouží pro potřeby mobilních operátorů. Týlová část roty - hlavní budova - se nacházela pod kopcem, v blízké osadě Svatý Tomáš. Bojová část se pak nacházela o cca 1 km dále, na Medvědím vrchu (1018 m n.m.). Nejblíže centru obce s kostelem byla důstojnická bytovka. V lese pod Vítkovým Hrádkem se nachází poválečný bunkr (MB022).

Prosba:
Pamětníci a vojáci po znovuotevření hradu založili pamětní knihu s fotografiemi a kontakty na kamarády. Tato kniha s fotoalbem byla až do léta 2023 umístěna na hradě. Neznámý nenechavec si ji ale toho léta přivlastnil a od té doby po ní majitel knihy i hradní personál bohužel neúspěšně pátrá. 
Máte-li informace vedoucí k nalezení knih, kontaktujte nás prosím pomocí formuláře.


fotografie: archiv vojáků - www.vojensko.cz